Osmaneli’nin Katkısız kırmızı toz biberi

250 views Kasım 13, 2016
Bilecik'in Osmaneli ilçesinde, alternatif olarak yetiştirilen kırmızı biber katkı maddesi kullanılmadan toz biber olarak sofralardaki yerini alıyor....

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde alternatif ürün olarak yılda ortalama bin 500 ton civarında yetiştirilen kırmızı biberin 60 tonu, hasat edildikten sonra, fırınlanıp kurutuluyor, ardından öğütülerek toz biber haline getiriliyor.

Fidesi mart ayında yetiştirilen ve mayısta dikimi gerçekleştirilen kırmızı biberin eylülde başlayan hasadı, hava şartlarına göre kasım sonuna kadar sürüyor. Hasat edildikten sonra arazide bir süre kurutulan biber, daha sonra kurutma için özel olarak yapılmış toprak fırınlara alınıyor. Burada yaklaşık bir ay süren kurutma işlemine tabi tutulan biberler, ardından değirmende veya öğütme makinelerinde toz haline getiriliyor.

Ekiminden öğütülmesine kadar olan sürede herhangi bir katkı maddesi kullanılmayan biberin büyük çoğunluğu Marmara Bölgesi’ne pazarlanıyor. İlçede turşuluk ve kurutmalık olarak yetiştirilen yıllık bin 500 ton üründen 60 tonundan toz biber yapılıyor.

”Katkısız biber Osmaneli’de”

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmaneli toz biberinin çok kaliteli olduğunu çünkü katkısız yetiştirildiğini belirterek, üretim sırasında ilaç kullanılmadığını söyledi.

Geçmiş yıllarda Osmaneli’nin geçim kaynağının kırmızı biber olduğunu anlatan Ünver, şunları aktardı:

”Bölgemizde yetişen biber kalitelidir. Çünkü buranın toprak ve hava yapısı farklı. Kendi orijinal tohumlarla yetişiyor. Hiçbir katkısı yok. Baharatçılar bizim toz biberimizin kaliteli olduğunu her zaman ifade etmişlerdir. Hem acılı hem acısız olarak kırmızı biberi üretiyoruz. Çiftçimiz, 10 kilodan 1 kilo çıkan toz biberin kilosunu 6-8 lira arasında pazarlıyor. Yani ekimi, hasat edilmesi, arazide ve fırınlarda kurutulması, öğütülmesi zahmetli bir iş. Çiftçimiz karşılığını almak istiyor.”

Üretici Şener Karakuş da biber fidesini tamamen kendi tohumlarından çim tahtasında yetiştirdiklerini anlatarak, ”Çim olarak yetiştirdiğimiz fidelerin ekimini mayıs ayında gerçekleştiriyoruz. Kesinlikle ithal tohum değildir. Çok emek sarf edilen bir iş ama ürünleri çok iyi pazarlayamıyoruz. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz.” diye konuştu. AA

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

ETİKETLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Beslenme  zekayı etkiliyor

Beslenme zekayı etkiliyor

159 views Aralık 25, 2016
Torun büyütenler uzun yaşıyor

Torun büyütenler uzun yaşıyor

159 views Aralık 25, 2016
Grip en çok elden ele geçiyor

Grip en çok elden ele geçiyor

247 views Ekim 30, 2016
Çocuklara günde 7 ceviz yedirin.

Çocuklara günde 7 ceviz yedirin.

281 views Ekim 10, 2016
Kış Çayına talep arttı

Kış Çayına talep arttı

275 views Ekim 10, 2016
Isırgan otundan yaş pasta

Isırgan otundan yaş pasta

261 views Ekim 7, 2016